Zderzenie się dwóch skoczków w trakcie otwierania spadochronów 936/14

Data zdarzenia: 
28 June, 2014 - 08:50

Lokalizacja

Chrcynno – lądowisko EPNC
Poland
52° 34' 49.8612" N, 20° 52' 20.46" E

Opis: Skoczkowie wykonywali skok na zadanie RW 6 z wysokości 4050 m. Skok był filmowany z powietrza przez kamerzystę towarzyszącemu formacji. Po wykonaniu zadania w czasie wolnego spadania – sekwencji figur 6 osobowej formacji skoczków, na wysokości około 1300 -1200 m formacja rozdzieliła się, a skoczkowie oddalali się od siebie w sylwetkach „track”. W trakcie otwierania spadochronów, dwóch skoczków zderzyło się. Zderzenie nastąpiło prawdopodobnie na wysokości około 650 m. Czasze obydwu spadochronów nie splątały się ze sobą i napełniły się prawidłowo. W wyniku zderzenia, Skoczek „A”, używający spadochronu Fusion 150, znalazł się nad swoją czaszą, ześlizgnął się po niej i zahaczył o linki. Z głowy tego skoczka spadł kask. Spadochron skoczka „A” opadał w obrotach do ziemi. Nie zaobserwowano, aby ten skoczek próbował oswobodzić nogę, która była zaplątana w linkach. Wylądował na polu, w odległości około 900 m od miejsca zaplanowanego lądowania. Pomimo podjętej akcji ratowniczej, skoczek zmarł na miejscu lądowania.
Spadochron skoczka „B” - Crossfire 2 129, opadał stabilnie. Zaobserwowano, że linki tego spadochronu początkowo były skręcone. Skręcenie linek ustąpiło samoistnie, pod ciężarem skoczka. Następnie zaobserwowano, że spadochron zakręcił w kierunku lądowiska. Na mniejszej wysokości zaobserwowano, że sylwetka skoczka była bezwładna, nie sterował spadochronem. Przyziemił na lądowisku w rejonie rękawa, bez wyrównania lotu spadochronu. Skoczkowi „B” udzielono pomocy medycznej, a następnie śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przetransportowano do szpitala.
Okoliczności zdarzenia wskazują, iż pomimo tego, że podczas rozejścia formacji RW-6 skoczkowie „A” i „B” oddalali się od siebie w poziomie, to na etapie otwierania spadochronów nie było już niezbędnej separacji pomiędzy tymi skoczkami.

Miejsce zdarzenia: Chrcynno

Państwo: Polska

Rodzaj i typ statku powietrznego: Crossfire2 129 i Fusion 190


Znaki rejestracyjne:

Numer akt: 936/14

Powiązane raporty:

ZałącznikWielkość
2014_0936_rw.pdf268.48 KB
comments powered by Disqus