Uchwała dot. incydentu zasłabnięcia ucznia-pilota samolotu Cessna 152 SP-DCM 257/09

Data zdarzenia: 
30 April, 2009 - 18:40

Lokalizacja

Warszawa
Poland
52° 16' 12.0792" N, 20° 54' 29.3076" E

Uchwała Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych dotycząca zdarzenia numer: 257/09

Miejsce zdarzenia: lotnisko Warszawa - Babice (EPBC)
Państwo: Polska

Rodzaj i typ statku powietrznego: samolot Cessna 152
Znaki rejestracyjne: SP-DCM

Przyczyna incydentu:
Utrata przytomnosci przez ucznia-pilota już po zajeciu miejsca w kabinie samolotu podczas próby silnika, przed wkołowaniem na pas startowy. Przeprowadzone okolicznosciowe badania lotniczo lekarskie nie wykazały zmian, które mogłyby miec wpływ na utrate przytomnosci ani takich odchylen od normy, które uniemożliwiłyby dalsze szkolenie lotnicze.

Okolicznosci sprzyjajace zaistnieniu zdarzenia lotniczego:
Zły stan psychofizyczny ucznia – pilota w dniu lotu, mógł byc spowodowany zmeczeniem w zwiazku z intensywnymi czynnosciami wykonywanymi przez ucznia w dniu poprzednim, nieprzespana noca, złym odżywianiem w dniu lotu i wysoka temperatura otoczenia.

Zalecenia profilaktyczne:
1. Komisja po zapoznaniu sie z dokumentacja proponuje aby dalsze szkolenie ucznia prowadził doswiadczony instruktor, który oceniałby nie tylko postep szkolenia, ale również zachowanie i samopoczucie ucznia podczas lotów.
2. Przed dopuszczeniem do lotów samodzielnych :
a/ instruktor szkolacy przedstawi PKBWL pisemna opinie dotyczaca postepów i samopoczucia w trakcie szkolenia ucznia szkolonego.
b/wskazane byłoby ponowne przeprowadzenie okolicznosciowych badan lotniczo – lekarskich.
3. Zaleca się rozszerzenie ćwiczenia 10 zad. A/I o dwa loty pokazowe z instruktorem na wiazanke figur akrobacji podstawowej w celu oceny samopoczucia i zachowania sie ucznia – pilota w warunkach przeciażen i nienaturalnych położen samolotu.

ZałącznikWielkość
Uchwała59.31 KB
comments powered by Disqus