Zdarzenie lotnicze z udziałem samolotu Cessna 172 N SP-KIE 2021/1419

Data zdarzenia: 
6 June, 2021 (godzina nieokreślona)

Lokalizacja

Żernica Wyżna
Poland
49° 21' 25.9992" N, 22° 19' 42.9996" E

 Opis: Około godziny 17:10 pilot samolotu Cessna-172N, SP-KIE, wystartował z lądowiska w Weremieniu w ramach rajdu organizowanego przez Aeroklub Warszawski. Celem lotu był przelot na lądowisko Żernica Wyżna. Jako pierwszy na lądowisku wylądował samolot z instruktorem (organizatorem rajdu) na pokładzie, który miał pokierować lądowaniami pozostałych samolotów.
Pilot SP-KIE po dolocie do lądowiska wykonał nad nim przelot, aby je obejrzeć. Podejście do lądowania wykonał znad lasu rosnącego po północnej stronie lądowiska, zgłosił przez radio prostą i uzyskał zgodę na lądowanie. Ponieważ źle zaplanował punkt przyziemienia, z ziemi padła komenda „go around”. Pilot podjął decyzję o przejściu na drugi krąg, zwiększył obroty silnika i schował klapy. W trakcie nabierania wysokości samolot zahaczył lewym skrzydłem o drzewo rosnące w lesie za końcem pasa startowego. Samolot obrócił się w lewo, a następnie prawym bokiem uderzył w kolejne drzewa i spadł na ziemię.
Po upadku samolotu podróżna jęczała z bólu, ponieważ miała przyciśniętą nogę, której nie mogła uwolnić. Podróżny nie zgłaszał obrażeń. Chwilę po tym, jak pilot opuścił kabinę samolotu na miejscu zdarzenia pojawili się świadkowie, którzy przystąpili do akcji ratowniczej. Jeden z nich wykonał telefon do służb ratowniczych, a drugi, który był lekarzem przystąpił do wydobycia pasażerki uwięzionej w kabinie samolotu.
Po uwolnieniu podróżnej i opuszczeniu kabiny przez podróżnego wszyscy oddalili się od wraku samolotu, ponieważ z lewego zbiornika, który rozszczelnił się w trakcie zderzenia, zaczęło wyciekać paliwo.
Świadkowie z pomocą pilota przenieśli podróżną na skraj lasu. Po około 10 min. przyleciał śmigłowiec LPR. Lekarz LPR ocenił wstępnie stan pilota i podróżnej, którą następnie przetransportowano śmigłowcem do szpitala. Po kolejnych 10 min. przyjechały dwie karetki pogotowia i przetransportowały pilota oraz podróżnego do szpitala.

Miejsce zdarzenia: Żernica Wyżna

Państwo: Polska

Rodzaj i typ statku powietrznego: Cessna 172 N

Znaki rejestracyjne: SP-KIE

Numer akt: 2021/1419

Powiązane raporty:

ZałącznikWielkość
2021_1419_raport_koncowy.pdf1.11 MB
comments powered by Disqus